Як виписати колишнього чоловіка з квартири?


У наші дні нерідко буває так, що сім’я розпадається, а подружжя, вже тепер колишні, роз’їжджаються. Однак бувають випадки, коли чоловік залишається зареєстрований у тій же квартирі, де живе і його колишня дружина. У таких випадках може гостро постати питання про виписку, оскільки присутність чоловіка може гальмувати продаж квартири або ж якимось чином позначитися на комунальних платежах. Чи можливо зробити виписку колишнього чоловіка з квартири? Це цілком можливо.

Якщо житло не є приватизованим, але при цьому чоловік, живучи окремо, не бажає оплачувати комунальні послуги і виписуватися з нього, то відповідно до статті 71 Житлового Кодексу РФ ви його не можете виписати, оскільки непостійне відсутність члена сім’ї не може тягти за собою втрату права на квартиру. Проте в даному випадку непоганим виходом буде звернутися в муніципалітет, щоб вимагати примусового розміну неприватизованій квартири. Якщо ж розмін з тих чи інших причин неможливий, то у вас є право піти в суд з позовом на колишнього чоловіка, за яким можете зажадати позбавлення його права на використання житла. Підставою для визнання втрати його права на квартиру можна вважати добровільне мешкання за межами квартири і відмова оплачувати утримання квартири. Після того, як буде отримано позитивне судове рішення, можна вже вирішувати питання виписки колишнього чоловіка.

Якщо ж квартира споконвічно знаходилася у вашій власності (тобто була вами придбана ще до вступу в шлюб), то питання може бути вирішене ще швидше. Відповідно до статті 31 ЖК РФ відразу після процедури розлучення ваш чоловік автоматично втрачає право на квартиру, тобто ви можете виписати його з квартири в будь-який момент без його згоди. Для цього можна звернутися з позовом про його виселення в суд, згідно четвертої частини 31 статті ЖК РФ, а потім на підставі судового рішення, можна буде виписати його з житла.

Якщо у людини, раніше колишнього членом вашої родини, але не є власником житла, немає підстав здійснення права використання інших житлових приміщень або придбання таких, а також, якщо його матеріальне становище або які-небудь інші обставини є перешкодою для забезпечення його іншим житлом, то право на поточну житлоплощу може бути за ним збережено на певний строк, який встановлюється в судовому порядку. В даному випадку суддя може зобов’язати власника житлоплощі (в даному випадку дружину) забезпечити колишнього чоловіка житловим приміщенням, а також інших членів сім’ї, на користь яких він виконує зобов’язання по аліментах, згідно їх вимогам. Після закінчення цього терміну, встановленого за рішенням суду і прийнятим згідно відповідного закону, право користування квартирою анулюється, якщо інше не було встановлено за допомогою угоди між даними колишнім членом сім’ї і власником житла. Право користування даною житлоплощею може бути анульовано до закінчення встановленого судом терміну, якщо зникли обставини, на підставі яких було винесено рішення суду або ж якщо було припинено право власності на квартиру власника цього приміщення.

Нерідкі бувають і ті випадки, коли ви зареєстровані і проживаєте разом з чоловіком на квартирі в одного з ваших родичів. Квартира перебувала раніше у власності у цього родича, а згодом він вам її подарував. За даних обставин ви теж маєте право виписати вашого чоловіка, оскільки відповідно до статті 292 ЦК України саме до вас перейшло право власності на житлоплощу, що цілком може служити підставою для анулювання права користування житлоплощею колишнім членом сім’ї. Для виписки в цьому випадку також можна використовувати рішення суду про виселення.

Виписка проводиться в адміністративному порядку за сприяння компетентних органів реєстраційного обліку відповідно до рішення про виселення, винесеним судом.

Якщо за колишнього чоловіка, прописаного у квартирі, регулярно вами вносилися платежі за комунальні послуги, то в судовому порядку ви можете мати право на компенсацію витрачених грошових сум, які були сплачені за цього члена сім’ї.